Kreowanie wizerunku marki zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest szczególnie ważne. To w jaki sposób firma prezentuje się na rynku pracy wpływa na to, jak wielu nowych, chętnych do pracy kandydatów będzie ona mogła finalnie pozyskać. Właśnie to wpływa na zwiększające się z roku na rok grono przedsiębiorstw angażujących się w kreowanie swojego pozytywnego wizerunku. Ale zacznijmy od początku…
Co to employer branding?
Employer branding obejmuje wszystkie działania i strategie, które sprawiają, że przedsiębiorstwo jest atrakcyjne dla potencjalnych i obecnych pracowników. Aby pozycjonować się jako marka, która odróżnia się od konkurentów, niezbędne jest stworzenie jasnego profilu przedsiębiorstwa. W ramach komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej należy kłaść nacisk na pokazywanie zalet przedsiębiorstwa. Do kogo kierujemy komunikację wewnętrzną i zewnętrzną?
- Employer branding wewnętrzny nastawiony jest na budowanie relacji z pracownikami, zwiększenie zadowolenia z pracy. Do tej grupy zaliczyć możemy wszystkie rodzaje benefitów i działań mających na celu zatrzymanie w firmie zespołu.
- Employer branding zewnętrzny dotyczy budowania wizerunku na zewnątrz firmy. Grupą docelową są przyszli kandydaci, a także klienci. Uwzględnia to m.in. uczestnictwo w targach pracy, atrakcyjne oferty rekrutacyjne.
Pozytywny wizerunek marki w 3 krokach
1. Analiza status quo
W pierwszym kroku trzeba określić, jaki jest aktualny wizerunek organizacji. Posłużyć do tego mogą następujące pytania:
- Jakie są nasze mocne strony, a w jakich obszarach powinniśmy się poprawić?
- Czy jesteśmy interesujący dla potencjalnych pracowników?
- W jaki sposób docieramy do ewentualnych kandydatów?
- Czy nasi obecni pracownicy są zadowoleni? Jakie są najważniejsze kwestie zasługujące na krytykę?
Często warto jest najpierw zapytać o to własnych pracowników. Ich wrażenia i pomysły mogą dostarczyć wartościowych informacji dotyczących problemów i możliwych rozwiązań.
2. Opracowanie długoterminowej strategii
Kolejnym krokiem, będzie zidentyfikowanie odpowiednich celów i działań, które pomogą ulepszyć budowanie marki pracodawcy.
- Wyznaczanie celów: co chcemy osiągnąć poprzez employer branding (pozyskać nowe talenty, zminimalizować rotację pracowników, dotrzeć do młodych profesjonalistów, pozyskać doświadczonych specjalistów itp.)? Im dokładniej przedsiębiorstwa definiują swoje cele, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu poszczególnych działań.
- Planowanie realizacji: Jak najlepiej nawiązać kontakt z poszczególnymi grupami docelowymi? Czy targi dla absolwentów mogą przynieść nam korzyści? A może powinniśmy skoncentrować się na kanałach w mediach społecznościowych? Ważne jest, by wyznaczać sobie cele, które możemy osiągnąć oraz nie oczekiwać spektakularnych zmian w krótkim okresie czasu. Należy uzbroić się w cierpliwość i myśleć długoterminowo.
3. Kontrola wyników
Po zdefiniowaniu celów i wdrożeniu działań employer brandingowych, przedsiębiorstwa potrzebują danych liczbowych, na podstawie których mogą określić sukces (albo porażkę) poszczególnych poczynań. Mogą to być na przykład:
- Liczba złożonych CV: Czy w określonym okresie otrzymaliśmy więcej podań, niż wcześniej? Za pośrednictwem jakich kanałów? W jaki sposób kandydaci zwrócili uwagę na przedsiębiorstwo i jak o nim usłyszeli?
- Portale do oceny pracodawców: W budowaniu silnej marki pracodawcy pomocne są także portale internetowe, na których kandydaci, praktykanci i pracownicy mogą ocenić swoich pracodawców. Wśród nich można wymienić GoWork, Pracuj.pl czy Glassdoor. Jak zmieniły się oceny?
Jak zbudować employer branding? - Przykłady
Ważnym aspektem budowania wizerunku marki są przejrzyste i zrozumiałe cele, a także zachęty dla każdego poszczególnego pracownika do osiągania lepszych wyników. Jeśli pracownicy czują się doceniani, zmobilizowani i zmotywowani, wówczas będą mieli mniej myśli o odejściu z firmy, niż gdyby rzeczywiście zajmowali się rutynowymi zadaniami i nie otrzymywali żadnych możliwości rozwoju. Poniżej wymieniamy kilka najczęściej stosowanych sposobów na poprawę employer brandingu:
- Integracje. Zbudowanie zintegrowanego zespołu jest krokiem milowym dla firmy. Praca w grupie ludzi, których doceniamy może okazać się efektywniejsza, a pracownicy bardziej zaangażowani.
- Szkolenia. Inwestycja w rozwój pracowników, buduje wizerunek dobrego pracodawcy, dbającego o swój zespół. Na przykład, szkolenia z angielskiego w Berlitz gwarantują szybkie efekty i poprawę umiejętności językowych. Dobrym sposobem na docenienie i rozwijanie mocnych stron swoich pracowników są także szkolenia międzykulturowe. Korzyści czerpie z nich każda osoba indywidualnie, ale także samo przedsiębiorstwo.
- Pokazywanie marki i jej wartości w social mediach. Budowanie wizerunku marki w social mediach może okazać się strzałem w dziesiątkę. Publikowanie na Instagramie lub Linkedinie relacji z procesu tworzenia projektów, pokazywanie prawdziwych więzi często wzbudza sympatię ludzi i pokazuje kulturę organizacyjną.
- Jasna komunikacja wewnętrzna w firmie. Nikt nie lubi niedopowiedzeń lub dezinformacji. Staraj się, by komunikaty do pracowników były kierowane w prosty sposób i nie zostawiaj miejsca na niedopowiedzenia.
- Atrakcyjne oferty pracy. Dbaj o to, by Twoje oferty pracy były atrakcyjne. Nie ukrywaj do momentu rekrutacji zarobków, które oferujesz oraz nie stawiaj na banały.
- Uczestnictwo w targach pracy. Prezentuj się na targach pracy, w ten sposób możesz zyskać nowych, młodych pracowników lub stażystów.
Jak employer branding wpływa na przedsiębiorstwo?
Employer branding ma wiele pozytywnych aspektów dla firmy. Ważne jest, by budować dobry wizerunek pracodawcy nie tylko wewnątrz firmy, ale również komunikować to dla przyszłych kandydatów i klientów.
- Dopasowanie pracowników do firmy. Kandydaci znający firmę, jej podejście do pracy i w pewien sposób identyfikujący się z nią, popierający jej wartości, chętniej zgłoszą się, aby w niej pracować.
- Ograniczenie rotacji. Dbanie o swoich pracowników, ich rozwój, motywację, znacząco wpływa na chęć pozostania w danej firmie. Walka o najlepsze talenty jest dla przedsiębiorstw jednym z największych wyzwań, ponieważ dobrze wykwalifikowani absolwenci i profesjonaliści często mogą wybierać pomiędzy kilkoma pracodawcami.
- Zadowolenie i motywacja pracowników. Utrzymywanie tych dwóch elementów na wysokim poziomie można zawdzięczyć jasnej komunikacji, dobrym zarobkom, miłej atmosferze w miejscu pracy. Dbanie o dobrostan pracownika gwarantuje jego zadowolone oraz dobry wizerunek samemu pracodawcy.
Podsumowanie
Przedsiębiorstwa mają obecnie do dyspozycji liczne możliwości, którymi mogą ulepszyć swój employer branding. Firmy powinny najpierw ograniczyć się do pojedynczych aspektów i przetestować, co dobrze się u nich sprawdza. Wszystkie działania i cele powinny być realistyczne, a także przekazywać autentyczny i atrakcyjny wizerunek własnego przedsiębiorstwa. Nie tylko budzi to ciekawość kandydatów, ale także podnosi poziom zadowolenia obecnego personelu.